115 négyzetméter napkollektorra váltott az IKEA

A svéd bútoróriás, az IKEA az 1990-es években jelent meg Magyarországon, a két évtized alatt pedig igazi családbarát bevásárlóközponttá nőtte ki magát. S bár sokan tudják, hogy a vállalt a környezetbarát gyártástechnológiát tűzte zászlajára, azt csak kevesen sejtik, hogy az áruházak üzemeltetése is zöld, energetikailag a legkorszerűbb.

Ezt bizonyítja többek között az is, hogy a budaörsi IKEA vezetősége tavaly egy nem mindennapi fejlesztés mellett tette le a voksot. Makk Árpád, a Viessmann Fűtéstechnika műszaki referense és Nagy Ferenc, az Aqua System Kft. szakembere mesélt a nagy volumenű projektről.

Bár az épület energetikailag korszerű volt, az áruház meleg víz-fogyasztása mégis óriási. Az IKEA-étterem konyhája és a mellékhelyiségek használati meleg víz igénye nagy, mérésekkel igazolták, hogy napi szinten közel 15 köbméter a fogyasztás. Makk Árpádtól megtudtuk, a nyári meleg víz költség különösen magas volt: a kazánok üzemeltetése csak a téli hónapokban volt gazdaságos, a meleg hónapokban áramot használtak a meleg víz előállításhoz, ami nagyon gazdaságtalan volt. Alternatív megoldásra volt szükség.

 

Az IKEA rendszertechnikában gondolkodott

Az épületben uralkodó viszonyok precíz feltérképezéséhez a Viessmann Fűtéstechnika szakemberei egy hónapon keresztül figyelték az épület adottságait, és dinamikus szimulációs méréseket végeztek. A vizsgálatok során derült fény arra, hogy az épület tetőszerkezete nem terhelhető, emiatt nem lehetett a napkollektorokat a tetőre helyezni, más megoldást kellett keresni.

 

A tető helyett a talajra kerültek a kollektorok

Bár a kollektorokat legtöbb esetben a tetőre szerelik, annak sincs akadálya, hogy a talajra helyezzék őket. Így történt az áruház esetében is; az IKEA és a szomszédságában található sportáruház közötti szabad területen, a tűzivíz medence fölött, a füvezett részen jelölték ki a napkollektorok helyét. S bár a terület megvolt, a szakemberek újabb problémákkal szembesültek: a hőközpont és a napkollektorok távol, 400 méterre helyezkednek el egymástól.

A probléma áthidalását extrém hőszigetelt csöveket kellett alkalmazni.

A kivitelezés során a legapróbb részleteket is figyelni kellett: példának okáért a füves területet elektromos kézikaszával nyírják, a felpattanó kövek pedig potenciális veszélyt jelenthetnek a síkkollektorokra. Gondolni kellett arra is, hogy a téli hónapokban a kollektor felületéről lecsúszó hóréteg ne tapadjon meg a kollektor felületén. Ezeket elkerülendő a kollektorokat fel kellett emelni, amihez egy speciális állványzatot készítettek. Ezek után már csak a kollektorok sortávolságát kellett helyesen meghatározni, hogy télen, amikor laposan süt a Nap, a kollektor felülete továbbra is maximálisan kihasznált legyen, a kollektorok ne árnyékolják egymást. 

A területre 50 darab, 2,3 négyzetméteres síkkollektort szereltek fel a szakemberek. A kivitelezés egy hónap alatt megvolt, a fejlesztés augusztusban el is készült, a beüzemelés pedig augusztus 31-én megtörtént. A beruházással éves szinten a meleg víz előállítás fele megtérül. A magyarországi beruházás igazi sikertörténetnek számít, nemzetközi fórumokon követendő példaként tartják számon.

Forrás: Fatáj.hu



cimkék: napenergia