EU: Nincs veszélyben az észak-afrikai sivatagi erőmű projekt

Az Európai Bizottság szerint az észak-afrikai változások nem fenyegetik a Desertec projektet, a térségben tervezett százmilliárd eurós nagyságrendű erőmű-építési programot.

Günther Oettinger energetikai biztos szerint "éppen most, a válság és a társadalmi átalakulás idején nem volna szabad hátat fordítani, és a kínaiakra meg az iszlámra hagyni a régiót", az energetika pedig kiváló lehetőség az uniós szerepvállalásra.

Oettinger az energlobe.de szakportálnak adott keddi nyilatkozatában hangsúlyozta: ott, ahol süt a nap és fúj a szél, európai vállalkozások is építhetnek nap- és szélerőmű parkokat. "A megtermelt áram egy része marad a térségben, egy másik része pedig megy az európai hálózatba" - mondta a brüsszeli bizottság tagja, aki szerint ez sokkal gazdaságosabb, mint a megújuló energia "fejlesztése sokkal kedvezőtlenebb adottságú európai helyszíneken."

A 2010-ben indított Desertec Industrial Initiative (Desertec ipari kezdeményezés -DII) az eddigi legnagyobb szabású úgynevezett zöldáram - vagyis megújuló forrásból termelt áram - projekt a világon. A 17 társaság - köztük olyan óriáscégek, mint az E.On és a Siemens - által alapított konzorcium mintegy 400 milliárd eurót kíván bevonni a fejlesztésbe azzal a céllal, hogy az évszázad közepén 15 százalék legyen a napenergiával és egyéb környezetbarát technológiával előállított észak-afrikai áram aránya az európai felhasználásban.

Oettinger szerint a tunéziai és egyiptomi fejlemények nem veszélyeztetik a projektet. "Mondhatnánk úgy is: mindegy, hogy ki kormányoz, hiszen senki nem lehet olyan bolond, hogy leállítsa az áramtermelést". A fejlesztés munkahelyeket termet és bevételt termel. "Biztos vagyok benne, hogy teljesen mindegy, ki nyeri a választásokat, mert ez a beruházás az érintett országoknak és Európának egyaránt megtérül" - mondta az Európai Bizottság energetikai ügyekért felelős vezetője.

A német elképzelés alapján indult Desertec első konkrét eredménye a tervek szerint egy erőműpark lesz a marokkói sivatagban. A létesítmény szél- és napenergiával termel majd áramot, kapacitása pedig 500 és 1.000 megawatt között lesz, ami nagyjából egy átlagos nagyságú széntüzelésű erőmű teljesítményének felel meg.

Forrás: MTI/ Zöldtech



cimkék: napenergia