Melyik megújuló mennyi támogatást kap? - itt vannak a tervek

Technológiánként és az erőművek teljesítménye szerint is differenciált lehet a kötelező átvételi rendszer, iparági szereplők szerint az erről szóló elsődleges tanulmány azonban jelentős finomításra szorul.

A legbőkezűbben a napelemes áramtermelést támogatná az a lapunk birtokába került javaslat, amelyet a magyarországi megújuló alapon termelt áram kötelező átvételi (kát) rendszerének 2011−2012-es évi átalakításáról a Pylon Kft. készített a Magyar Energia Hivatal (MEH) megbízásából. Úgy tudjuk, a fejlesztési tárca és a MEH a szektorbeli szövetségekkel már megkezdte a tárgyalásokat, a folyamatban a Pylon-tanulmány egyfajta vitaanyagnak tekinthető − az abban szereplő számok így jelentősen változhatnak a végleges változat kialakításáig. Olajos Péter, a fejlesztési tárca helyettes államtitkára korábban úgy fogalmazott, június végére elkészül a megújuló energiák hasznosításának új támogatási rendszere. Jelenleg úgy tudni, szeptemberre ígéri a tárca a szabályozás elfogadását, ami a január elsejei hatálybalépés szempontjából nem tekinthető korai időpontnak. A kérdéssel megkerestük a fejlesztési minisztériumot is, lapzártánkig azonban nem kaptunk választ kérdéseinkre.

A dokumentum a korábbi kormányzati közléseknek megfelelően az egyes megújulóenergia-típusok differenciált átvételi árára tesz javaslatot (mind a technológiák, mind az üzemméretek szempontjából), amelyek közül (2010-es áron) kilowattóránkénti 93,9 forintos értékkel a háztetőkön, homlokzatokon telepített 50 kilowatt feletti és legfeljebb egy megawattos napelemek számíthatnak a legmagasabb támogatásra. A legalacsonyabb dotációt a termál metán és geotermikus alapú áramtermelésnek juttatná a tanulmány, a (2010-es áron) 16,9, illetve 19,6 forintos kilowattóránkénti érték alacsonyabb a jelenlegi piaci árnál (ami a projektek ellehetetlenülését is okozhatja).

Szakértők szerint a dokumentum sok szempontból nem tükrözi a valós viszonyokat, egy lapunknak nyilatkozó vállalatvezető úgy vélte, a megtérülési számításoknál használt képlet sem felel meg mindenben a közgazdaságtan szabályainak. Így reális annak a veszélye, hogy lehetnek olyan technológiák, amelyeknél túl alacsony, illetve olyanok, amelyeknél feleslegesen magas lesz az átvételi ár − fogalmazott egy iparági szövetség vezetője.

Javaslat a megújuló alapú energiatermelők kötelező átvételi árára (forint kilowattóránként, 2010-es áron)
Vízenergia 24,4−33,0
Szélenergia 17,4−28,6
Napenergia 50,7−93,9
Geotermikus energia 29,3−38,6
Termál metán és geotermikus 16,9−19,6
Mezőgazdasági biogáz 30,7−43,5
Fásszárú biomassza 22,3−44,9
Lágyszárú biomassza 25,0−42,9
Forrás: Pylon-tanulmány

Forrás: Napi Gazdaság



cimkék: