A magyarok nem támogatják az atomot

Világszerte felmérték az atomenergia támogatottságát. Az MTI és a hazai Ipsos által készített közlemények elhallgatták a felmérés magyarokra vonatkozó adatait.

Az Ipsos 26 országra kiterjedő teljes kutatásának eredményei itt találhatók meg.

A felmérés szerint a magyarok még a japánoknál(!) is jobban elutasítják az atomenergiát. A magyarok 59 százaléka ellenzi az atomenergiát. 62 százalékunk nem szeretne további nukleáris bővítéseket és 80 százalékunk átmeneti erőforrásként tekint az atomra.

Úgy gondolja, hogy a villamos energia termelés valamilyen modernizációját Magyarországon a meglévő vagy új atomerőművekkel kell megvalósítani?

16% IGEN 84% NEM

 

Melyik áll közelebb az Ön véleményéhez?

Folytatni az atomenergia építését. 38%

Leállítani a jövőben az építéseket. 62%

Mikor engedik végre a politikusok, hogy társadalmi vita induljon az atomenergia kivezetésének lehetőségéről? A magyarok túlnyomó többsége nem kér az atomenergiából. Ez egy dolog, ettől még nem kell azonnal lezárni Paksot, ezt senki nem mondja. De arról igenis beszélni kéne, hogy hosszú távon hogyan képzeljük az ország energiapolitikáját. Pár évtized alatt megtörténhetne például a gazdaságilag is hatékony és biztonsági szempontból is kívánatos teljes kivezetés.

A kormány szeretné megúszni ezt a témát. Szeretné elhallgatni, ne is essék róla szó. Addig jó ugyanis, amíg nem kell megindokolni, hogy miért erőlteti a széles körben elutasított, drága, veszélyes, és korrupt atomenergiát.

Azt is meg kéne érteni, hogy a világ más irányba halad. Az atomenergia már ma sem számít olcsónak, és valószínűsíthetően egyre drágulni fog a következő évtizedekben. A meggondolatlan üzemidő hosszabbítás, vagy erőmű bővítés, hosszú évtizedekre bebetonozná a magyar energiapolitikát.

Miközben nem vagyunk biztonságban. Magyarországon jelenleg is egy soha máshol nem használt, és máshol ki nem próbált biztonsági rendszerrel üzemelő régi atomerőmű működik. De biztonsági rendszer amúgy sem ér semmit, ha Paks egy szeizmikus törésvonalon fekszik, márpedig ez sajnos így van.

Semmilyen vita nem indult Magyarországon az atomenergiáról. Ez nem csak energiapolitikai, hanem biztonsági kérdés is, és ezt figyelembe kell venni akkor, amikor energiastratégiáról van szó.

Az atom lobbistái egyelőre csak azt hangoztatják, hogy az atomenergiának nincs alternatívája. Pedig, ha vita indulna róla, hamar kiderülne, hogy az atomenergiának szinte csak alternatívája van. Óriási csend, és néha kiszüremlik a sötét szobák rejtekéből ez-az. Legutóbb azt hallhattuk, hogy az oroszok megkapnák az új paksi blokk építését a MOL-ért cserébe. És itt értünk el a drágaság, elutasítottság, és biztonsági kockázat után a negyedik nagy problémához.
Ahhoz, hogy az atomenergia ipar egy korrupciós melegágy. A politikusok és az atomipar összefonódásából létrejött lobbierő az oka többek között annak, hogy minden értelmes vitára irányuló kezdeményezést lesöpörnek az asztalról jelenleg.

Forrás: Kettős Mérce



cimkék: