Felújítási programon 7000 új munkahelyet nyert Ausztria

Állami szerepvállalás nélkül nincs energiatudatos megújulás − mondta Margarete Czerny. Az osztrák Építés és Környezet Kezdeményezés Tudományos Tanácsának vezetője számokkal is alátámasztotta, hogy a lakásépítésre elköltött pénzekből kétszer annyi új munkahely születik Ausztriában, mint a legtöbb más ágazatban, épp ezért a kormányzat is a gazdasági fejlődés egyik legfontosabb motorjaként tekint az építőiparra. Így nem lehetett kérdéses, hogy sok esetben a projektek mellé állami támogatási stratégiát is társítanak.

A válság kezdetén, 2009-ben, így indították útjára a lakások utólagos hőszigetelését szolgáló konjunktúraprogramot. A központi és a tartományi kormányokkal egyeztetve kezdtek hozzá a Sanierungsscheck − felújítási utalvány − alapötletének kidolgozásához. A megvalósításban a szakmai szövetségek, az építőipar legfontosabb szereplői és a lakás-takarékpénztárak is részt vettek. A program felügyeletét, a munkák ellenőrzését, a számlák hitelességét egy külön szervezet, a Kommunalkredit Austria AG végzi.

Az egyszerű és gyors adminisztrációval zajló Sanierungsscheck program keretében az osztrák állam évi 100 millió eurót adott az ingatlanok utólagos hőszigetelésére, korszerűsítésére. Az utalványokért a legalább 20 éves családi házak és társasházak tulajdonosai jelentkezhettek és a feltételek szerint a felújítással legalább 30 százalékos energiamegtakarítást kellett elérni. Egy ingatlan maximum 6500 eurót kaphatott, utólag, vissza nem térítendő támogatásként. Amennyiben a felújítás megújulóenergia-felhasználásra épült, további 1500 euróhoz juthatott az igénylő. A tulajdonosok kétharmada a teljes felújítást választotta, de a támogatást részmunkákra vagy a teljes felújításra is lehetett fordítani.

Ahogy azt Margarete Czerny az Üzleti Konferenciaközpont és a Baumit konferenciáján elmondta, a 100 millió eurós állami támogatás közel egy százalékkal növelve a GDP-t, 700 millió eurónyi felújítási beruházást generált, 7000 új munkahelyet teremtett, s az ágazat kifehérítéséhez is hozzájárult.

A felújítások − energiatanúsítvány révén igazoltan − 4 millió tonna szén-dioxid-kibocsátás-csökkenéssel jártak. Az állam csak az áfából több mint 100 millió euró bevételre tett szert és közel ekkora az a tétel, ami a munkanélküli-segély és más szociális juttatások megtakarításából származott. A lakástulajdonosok pedig az energiaszámlán többet spórolnak, mint amennyi a hitel törlesztőrészlete. A sikeres program folytatódik: Ausztriában, 2011−15 között ismét évi 100 millió eurót fordítanak a projektre.

A Buildecon adatai szerint a magyar építési teljesítmény a hasonló adottságú Csehország teljesítményének kétharmadát sem éri el. Illy Gábor, a Baumit Kft. ügyvezetője szerint egy Sanierungsscheckhez hasonló program idehaza is jelentős lendületet adhatna az építőiparnak. Elmondása szerint a szakszerűen elvégzett hőszigetelés ára – az életminőség javítása mellett - 5-7 év alatt megtérül.
 
Forrás: Napi Gazdaság


cimkék: