Jönnek a tanúsítványok

Az idei év kezdetétől már kizárólag energiatanúsítvány birtokában cserélhetnek gazdát az ingatlanok, valamint tartós bérbeadás esetén is el kell készíttetni az épület „zöldkártyáját”. Mire jó az energiatanúsítvány?

Az Európai Unió energiafelhaszná­lásá­nak jelentős része, mintegy 40 szá­za­léka köthető az épület­ál­lo­mány energiaellátásához, vagyis a Közösség területén felhasznált energia két­ötöde az épületek hűtésére, fűtésére és megvilágítására fordítódik. A részben éghajlati adottságokra visszavezethető igen magas arányszám esetében fontos azt is látni, hogy a kontinens épületeinek többsége régebben, igen elavult standardok mellett épült, vagyis többnyire nélkülözik a modern technológiai és anyagtechnológiai innovációk által elérhetővé vált energiatakarékossági megoldásokat. Az épületállomány közel hasonló arányban járul hozzá a Közösség teljes szén-dioxid-kibocsátásához (36%).


Az öreg kontinens elsődleges energiahordozókban meglehetősen szegény, fő­ként a szénhidrogének tekintetében be­­szél­hetünk igen jelentős külső függésről, de a szén esetében is csak néhány ország rendelkezik érdemi készletekkel. Ez utóbbi energiahordozó jelentősége azonban a klímaváltozással kapcsolatos félelmek miatt visszaszorulni látszik, hiszen egységnyi szénalapon termelt energiamennyiséghez kettő-négyszeres szén-dioxid-kibocsátás párosul a szénhidrogénekéhez képest. Az Európai Unió teljes energetikai importkitettsége az Eurostat adatai alapján 2009-ben 53,9 százalékos volt, ezen belül a szén 41, a kőolaj 84,1 és a földgáz 64,2 százaléka érkezett Unión kívüli országból.

A cikk folytatása elolvasható a REsource Ingatlaninfó oldalon.



cimkék: