Közös felelősségvállalás a klímaváltozás elleni harcban

Közép-Kelet Európa erősen függ a többnyire egy forrásból érkező energiaimporttól, ezért a fosszilis tüzelőanyagok használatának és az üvegházhatású gázok kibocsátásnak csökkentése nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági és geopolitikai szempontból is kulcskérdés. A régió államainak közösen kell felelősséget vállalniuk a klímaváltozás elleni harcban.

A cél elérése érdekében olyan projekteket kell megvalósítani, amelyek hozzájárulhatnak a nemzeti és az európai klímastratégiákban rögzített vállalások teljesítéséhez – mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a „Low Carbon Finance Forum” c. rendezvényen Londonban, 2011. október 24-én.
A magyar és angol szakminiszterek által közösen elnökölt Fórumon az állami és az üzleti szféra képviselői osztották meg egymással a zöldgazdaság fejlesztésével, a megújuló energiák támogatásával, valamint az alacsony szén-dioxid kibocsátású beruházásokkal kapcsolatban szerzett tapasztalataikat. A találkozó elsődleges célja, hogy segítse a kapcsolatfelvételt a nyugat-európai beruházók és a közép-kelet-európai országok képviselői között. A rendezvényen felszólalt Gregory Barker, az Egyesült Királyság energia- és klímaügyért felelős minisztere is.
Fellegi Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy Közép-Kelet-Európában számos tényező befolyásolja az alacsony kibocsátású „zöld” projektek megvalósulását. A gazdasági válság, a hitelválság, az e célra fordítható költségvetési és magánforrások összegének globális csökkenése és a közép-kelet-európai országokban jellemzően magasabb beruházási kiadások együttes hatására nem elegendő az elérhető forrás.
 

A cikk folytatása elolvasható a Kormányzati portálon.

 

 



cimkék: