Megújuló energia a távhő jövője

A felmérések egyértelműen tanúsítják, hogy a lakosság nem ellensége a távhőnek, de megfizetető áron kíván részesülni az energiaellátásban. A Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MaTáSzSz) törekvése többek között az, hogy a változó ösztönzési rendszer ismerje el a távhőellátással kapcsolt villamosenergia-termelés környezetvédelmi és egyéb előnyeit. A megújuló energiával előállított távhő támogatásával lendületbe lehetne hozni a felhasználói oldal fejlődését is. A MaTáSzSz egyik legfontosabb feladata, hogy a távhőszolgáltatás versenyképességét elősegítse.

Távhő és klímavédelem
Hazánkban az összes távhőnek 80%-át, a forróvízzel szolgáltatott (lakossági és intézményi) távhőnek több mint 97%-át földgázból állítjuk elő. Az egyoldalúan gázfelhasználásra alapozott hőtermelés kockázatai éppen manapság válnak szembetűnővé, amikor időnként a földgáz ellátásbiztonsága is sérül, ami bennünket is érinthet (lásd ukrajnai gázválság), a nemzetközi feszültségek pedig a kőolajár és az ahhoz kötött földgázár növekedését eredményezik. Ez nemcsak a távhőellátást, hanem a 2,7 millió földgázfűtéssel ellátott lakást is érinti. Csak amíg ők nehezen vagy költségesen tudnak áttérni más energiahordozóra - különösen a városokban -, addig a távhőszolgáltatás bármilyen hőforrásból származó hőt gazdaságosan képes hasznosítani.

A megújuló energiafélék térnyerésével a földgáz szerepe a jövőben csökkenni fog a távhőtermelésben, de továbbra is meghatározó marad. A távhő ugyanis a földgáz egyik leghatékonyabb felhasználója. A korszerű távfűtő erőművek a lakossági célú távhőnek több mint 50%-át villamosenergiával kapcsoltan, mintegy "hulladékhőként" termelik, és ezzel jelentős primer energiát és földgázimportot takarítanak meg. Ezzel egyidejűleg csökkentik a CO2-kibocsátást, amivel hozzájárulnak a klímavédelemhez, és csökkentik a városok levegőszennyezését is.

 

A cikk folytatása elolvasható a Portfolio.hu oldalon.



cimkék: