Szájkosár a klímakutatókon

Nemcsak új tudományos felfedezésekről, hanem társadalmilag vitatott vagy épp etikailag botrányos esetekről is szó volt az Amerikai Tudományfejlesztési Társaság (AAAS) múlt héten véget ért tudományos megakonferenciáján Vancouverben. Például a klímaváltozás kérdésében, mely Kanadában mostanában különösen érzékeny ügy, hiszen az ottawai kormány nemrégiben mondta fel részvételét a légköri szén-dioxidcsökkentést célzó kiotói egyezményben.

A konzervatív kabinet bevezette például, hogy a kormányzati intézményeknél dolgozó kutatókhoz érkező interjúkéréseket (gyakran írásban bekért kérdésekkel) először hosszas procedúrával engedélyeztetni kell, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy a kutatók valamely hírre gyorsan reagálhassanak. (A Bush-kormányzat óta az Egyesült Államokban máig tovább élő hasonló procedúráról lapunkban Szeplők a nyilvánosságon címmel, 2011. október 18-án számoltunk be.)

A kutatók elhallgattatásának talán legkirívóbb esetére a nyugat-kanadai folyókban élő lazacpopulációk csökkenésével kapcsolatban került sor. A Science folyóiratban közölt kutatás szerint a halakat egy olyan –feltehetőleg helyi halszaporító telepekről kikerült – vírus támadta meg, amelyet daganatos megbetegedésekkel is kapcsolatba lehetett hozni.

A cikk szerzőjének a kormányzati szervek nem engedték, hogy válaszoljon a világminden részéből érkező újságírói kérdésekre. Ugyanaz történt egy Nature-ben tavaly októberben publikált kutatás esetében, mely az Északi-sark felett megjelent ózonlyukról közölt részleteket, illetve a fukusimai atomerőműben történt robbanás után, amikor az újságíróknak európai forrásokból kellett megszerezniük a kért adatokat, mert a kanadai illetékesek erre nem voltak hajlandók.

A cikk folytatása elolvasható a Népszabadság oldalán.



cimkék: