Több mint háromezer európai város vállalja már az uniós energiahatékonysági tervek túlteljesítését

2011-11-30 Újabb 263 polgármester keddi csatlakozásával immár több mint háromezer európai város és település vállalta azt, hogy területén túlteljesíti az Európai Unió 2020-ra vállalt célkitűzését, a szén-dioxid-kibocsátás 20 százalékos csökkentését.

A három éve létező - elsősorban erre a célra összpontosító - Polgármesterek Szövetsége nevű szerveződéshez tartozó önkormányzatok összesen 40 milliárd eurós fejlesztést helyeztek kilátásba a fenntartható energiagazdálkodás biztosítására.

Ha az eddigi aláíró városok teljesíteni tudják vállalásukat, az uniós kibocsátás ennek köszönhetően évi 144 millió tonnával lehet kevesebb.

A szervezet honlapja szerint a Polgármesterek Szövetsége "egyedülálló európai mozgalom, amelyben a helyi és regionális önkormányzatok önkéntes kötelezettséget vállalnak az energiahatékonyság javítása és a megújuló energiaforrások fokozott hasznosítása iránt saját területükön".

A témáról Brüsszelben kiadott közlemény szerint a települések egyszerre igyekeznek lakosaik jobb életkörülményeit segíteni, a helyi gazdaságot támogatni és új munkahelyeket teremteni. Mindebben fontos szerepet kapnak az uniós támogatások - ismerte el a szövetség.

Felszólalt a keddi tanácskozáson Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke is. Hangoztatta, hogy a parlament kiemelt célkitűzései közé sorolja a káros éghajlatváltozás elleni harcot, azon belül az energiahatékonyság növelését, és így teljes egészében támogatja a polgármesteri szövetség erőfeszítéseit.

Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi felelőse a helyi kezdeményezések és programok fontosságát emelte ki az energiahatékonyság területén. Hozzátette azt is, hogy a testület még nagyobb és gyorsabb haladást szeretne elérni, mint a jelenlegi kezdeményezések.

Mercedes Bresso, az uniós intézményrendszerhez tartozó Régiók Bizottságának elnöke arról beszélt, hogy a Polgármesterek Szövetségének tevékenysége máris sikertörténet. Jelezte, hogy a szervezetnek érdemes elgondolkodnia a következő lépéseken, az energiahatékonyság további növelésén, valamint a víz- és hulladékgazdálkodást érintő erőfeszítéseken is.

Az ambiciózus klímavédelmi célkitűzések aláírói között 14 magyar település is található, köztük Budapest, Veszprém és Eger. A főváros erre vonatkozó akciótervét a múlt hónapban fogadta el a közgyűlés. Szintén vállalta a csökkentést Ózd, Budaörs, Tata, Hatvan, Tiszaújváros, Sárospatak, Nyékládháza, Tokaj, Hernádnémeti, Bükkaranyos és - legutóbb - Felsőnyék.

Európai szinten az eddig csatlakozó települések összesen 140 millió lakosnak adnak otthont.

Forrás: MTI