Átadták Magyarország legnagyobb biogázüzemét Szarvason

Az energiastratégia alapján a megújuló energia részaránya a jelenlegi hét százalékról 2030-ra húsz százalékra emelkedik majd - mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdasági-fejlesztési főosztályvezetője kedden, azon a rendezvényen, amelyen átadták Magyarország legnagyobb biogázüzemét Szarvason.

Gémesi Zsolt elmondta: ez egy irányszám, a gazdaság mindenkori teljesítő képességének függvényében törekedni kell a minél magasabb részarány elérésére. Ebben a helyi adottságokat kihasználó, a hasznot helyben tartó, a hő- és villamos energiát együttesen előállító biogáz és biomassza erőművek, a geotermikus és napenergia termeltetők, valamint a szélenergiával termelt villamos energiák kapják a főszerepet - fűzte hozzá.
    Az energiastratégiáról szólva a főosztályvezető kiemelte: az igények kielégítése érdekében az atomenergia jelenlegi kapacitásának a megőrzése, a hazai szénbázisú villamos energiatermelés részarányának szinten tartása mellett a zöld technológiákból származó villamos energia termelés arányának és mennyiségének növelésével számoltak.
    Az átadási ünnepségen Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke köszönetét fejezte ki a német beruházók képviselőinek, kiemelve, hogy megbízható környezet várta a beruházókat Szarvason, és hasonlóan megbízható környezet várja az országban is a befektetni szándékozókat.
    A 4,17 megavatt villamos energia teljesítményű erőmű mintegy 4,5 milliárd forintból, közel 500 millió forintos uniós támogatás segítségével, alig több mint egy év alatt épült fel.
    A német r.e Bioenergie GmbH tulajdonában álló, és évente 18-20 ezer lakos teljes energiaellátására képes erőmű az élelmiszer-előállításból származó, évi több mint 40 ezer tonna "problémás" hulladékot képes feldolgozni. Emellett a környező állattartó telepekről származó 53 ezer tonna szerves trágyát is feldolgozza majd, így évente 12,5 millió köbméter biogázt állít elő a biogázüzem. A beruházás két helyszínen valósult meg, amelyeket egy 4,2 kilométer hosszúságú gázvezeték köt össze.
    A biogázüzem Szarvas külterületén működik, míg a projektben alapanyag-beszállítóként is közreműködő Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt. területén épített kiserőmű fűtési melegvízen kívül technológiai gőzt, hűtési hidegenergiát és áramot is előállít. Itt történik meg a termelt biogáz 80 százalékának a hasznosítása, ami évente mintegy 1,5 millió köbméter földgáz felhasználását váltja ki. A biogázüzem rendszerének részeként a GE Jenbacher biogázmotorjait alkalmazzák.    
    Az r.e Bioenergie GmbH anyacége a bajor BayWa AG, a müncheni társaság a BayWa r. e GmbH-ban fogja össze valamennyi, a megújuló energia hasznosítását célzó tevékenységét. A német cég, illetve a nyáron száz százalékos tulajdonába került Aufwind Neue Energia GmbH 2005-ben egy biogázerőművet, majd a következő évben egy biometán üzemet épített Németországban. Szintén biogáz üzemet avattak később Lengyelországban, illetve tavaly Spanyolországban egy tetőbe integrált  napelemes erőművet hoztak létre.

 

Forrás: MTI



cimkék: biomassza