1 falu - 1 MW projekt

A XXI. század legnagyobb üzleti lehetőségébe, a megújuló energiaforrások hasznosításába biztosít mindenkinek belépési lehetőséget a közel 100 ezer embert csoportosító Bükk-Mak Leader vidékfejlesztési közösség MIKROVIRKA (Magyar Virtuális Mikrohálózatok mérlegköri Klaszter Egyesület) típusú energiahálózata.

A MIKROVIRKA típusú smart grid (intelligens mikrohálózat) rendszer lényege, hogy a települési közösségek és azok tagjai kölcsönös előnyökön alapuló, helyi, decentralizált (DG), megújuló energiaforrást (RES) hasznosító, előállító, tároló, elosztó, újrahasznosító mikrohálózati integrációt hoznak létre. Ennek köszönhetően részben vagy egészben megteremtődik a közösségek energiafüggetlensége, miközben a jelenleg feldolgozatlan zöldhulladékok is hasznosulnak, a környezet megtisztul és számos értékteremtő munkahely keletkezik.

A jelenlegi hazai és külföldi lakossági energiaellátás két legfontosabb szereplője a központosított villamos energiaellátó rendszer és a földgázellátó rendszer. A központi, nagyerőművi villamos energia terméknek, illetve a sokszor több ezer kilométer távolságú földgázmező energiahordozójának tulajdonosi köre, érdekeltségi rendszere nem egyezik meg a felhasználói kör érdekeivel. A központosított energiatermelés földrajzi, tulajdonosi, érdekeltségi, szervezési, ellenőrzési, értékesítési rendszerében elválik egymástól a termelő és a fogyasztó.

Az energia nagy távolságra történő szállítása miatt a jelenlegi energiaellátás bizonytalan, drága, ellenőrizhetetlen, az egyén és a közösség szabadságfokát jelentősen csökkenti. A jelenlegi központosított energiaellátó rendszerek alapanyaga döntően a rohamosan fogyó fosszilis energiahordozó készlet, amelynek gyors felhasználása a légköri üvegházhatást fokozó gázok koncentrációjának növelésével a Föld gyorsuló felmelegedéséhez vezetett.

A BÜKK-MAK LEADER vidékfejlesztési közösség által kidolgozott MIKROVIRKA típusú, DG RES hasznosító integrációjában a közösségek energiaellátását alapvetően a biogáz- biometán és a hidrogén energiahordozók látják el, nem kizárva a metanol, etanol, növényolaj alapú energiahordozókat.

A biogáz-biometán alapú decentralizált energiaellátási integráció megszervezése ott ajánlott, ahol az árokpartokon, útszéleken, nem művelt területeken lágyszárú gyomtenger található, és ahol nagy létszámú, képzetlen, munkanélküli lakos él.

A „Közösségi Biogázért – Tagi Biomasszát” integráció lényege, hogy a faluközösségi vagy városközösségi energiaudvarban, vagy bármilyen DG helyen az önkormányzat, nonprofit szervezet, vállalkozás vagy egyházközség lágyszárú hulladék biomasszára, kaszálékra alapozott mikrokörzeti (több települést csoportosító), biogáz előállító, tisztító, elosztó, palackozó és villamos energia termelő üzemet létesít. A Közösségi Energiaudvar a megtermelt és 95-97%-osra tisztított biometánt tárolja, vagy a már meglévő földgáz vezetéken a MIKROVIRKA központ irányító felügyelete alatt elosztja vagy mobil, stabil célra palackozza, vagy abból villamos energiát állít elő és ad el.

A mikrokörzeti biogáz üzem a bárki által beszállított lágyszárú biomasszát minősíti, mérlegeli, amelyért készpénzt vagy elektromos áram bónuszt ad.

A hidrogén alapú energia integráció kialakítása azokban a közösségekben ajánlott, ahol a tagok DG, nem tervezhetően termelő – Nap vagy szél hasznosító berendezéseik által megtermelt villamos energiát ad-vesz mérőórán keresztül a MIKROVIRKA irányító központ felügyelete alatt a Közösségi Energiaudvarba juttatják, ahol a központi, közösségi elektrolizálóval a RES-hidrogént előállítják, tárolják, vezetékben vagy tartályban, mobil vagy stabil felhasználásra visszajuttatják a tagoknak, vagy villamos energiát állítanak elő és adnak el. A hidrogén-integráció érdekeltségi rendszere a „Közösségi Hidrogénért – Tagi Villamos Energiát” elven működik. Mind a biogáz-biometán, mind a RES-hidrogén alapú integráció Közösségi Energiaudvarai villamos energia előállító berendezésekkel ellátottak és tagjai lehetnek a MIKROVIRKA típusú smart grid felépítésű virtuális erőműnek, amely önálló mérlegkört alkotva tagja a hazai villamosenergia-rendszernek.

A MIKROVIRKA típusú villamos energia mérlegkör tervezett jellemzői:

  • a közép- és nagyfeszültségű hálózatot nem feltétlen izolálható hálózatként használja,
  • saját koordinációs, felügyelő központtal rendelkezik,
  • a saját termelés és fogyasztás nagyságrendje egybe esik,
  • a rendszeren belül terhelési- és termelési befolyással rendelkezik,
  • részben független, belső, dinamikus tarifarendszerrel működik,
  • a MAVIR felé mérlegköri elszámolást és menetrend szolgáltatást biztosít.

A MIKROVIRKA típusú integráció I. ütemét – 27 db Közösségi Energiaudvar létesítését a BÜKK-MAK LEADER EU és hazai forrásból megkezdte.

A rendszer tervezésében, szervezésében, menedzselésében az alábbi szakemberek működtek közre: Dénes Zsolt, Helber Gábor, Kádár Péter Dr., Kiss Péter, Kollár Mátyás, Környei Gábor, Mogyorósi Péter, Nagy József Dr., Nagy Márk, Szalontai Lajos, Tombor Antal Dr., Varga István, Vass Lajos.

Bükkaranyos, 2010.08.23.

Forrás: Zöldtech



cimkék: