Energiatakarékos erdei iskolát avattak Annafürdőn

Megújuló energiaforrások látják el az uniós forrásból felújított Lengyel-Annafürdői Erdei Iskolát, ahol évente több mint ezer gyermek tölt néhány napot.
 

Az Apponyi grófok kedvelt üdülőhelyeként ismertté vált Lengyel-Annafürdőt 2002-ben alakította át a Gyulaj Zrt. Turisztikai és Természetismereti Központtá, amely azóta minősített erdei iskolaként működik. A környező közel 100 hektáros erdőterületet parkerdővé minősítették és komplex közcélú fejlesztési terv részeként pihenőtavat, vadasparkot, tanösvényt alakítottak ki.

Annafürdőn évente átlagosan 3500 vendégéjszakát regisztrálnak, ami – miután a csoportok általában 2-3 éjszakát töltenek az erdei iskolában – több mint ezer gyermek fogadását jelenti. Rajtuk kívül még több százan fordulnak meg kirándulóként Lengyel-Annafürdőn. Egy most véget ért fejlesztéstől azt várják, hogy a látogatok száma megkétszereződjön. Gál László projektvezető, a Gyulaj Zrt. munkatársa elmondta, hogy még egy 2007-ben meghirdetett pályázaton jártak sikerrel, és közel 80 millió forintot nyertek el a Környezet és Energia Operatív Programban az erdei iskola infrastrukturális fejlesztésére.

Az erdei iskola épületeinek felújítását tavaly kezdték el. A munka során környezetbarát megoldásokat alkalmazták: megújuló energiaforrásokat interaktív oktatási eszközöket alkalmaztak. Az energiaellátást szélkerék és napkollektorok biztosítják. Kialakítottak egy úgy nevezett szürkevíz-hasznosító rendszert, azaz az esővizet összegyűjtik és hasznosítják. Ezek a megoldások azon túl, hogy az épületek energiafelhasználását csökkentik, oktatási-bemutatási célokat is szolgálnak. A kibővített épület új tetőterében természetrajzi kiállítást rendeztek be, ahol a vidék természetes élőhelyeinek bemutatását diorámák és egyéb, játszva-oktató eszközök használatával oldották meg.

Az erdei iskola épületétől 6 kilométerre, az erdő közepén egy régi parasztházat környezetbarát módon, vályogépítészeti megoldásokkal újítottak fel Szentkúti kunyhó néven. Ez ideális helyszín ökoházként, mivel nincs közműcsatlakozás. Napelem, napkollektor, szélkerék, fúrt kút, búbos kemence, takaréktűzhely és cserépkályha biztosítja az épület energia- és vízellátását, a szennyvizet pedig nádgyökérzónás szennyvíztisztító kezeli.

Az épület körül régi – feledésbe merült - magyar gyümölcsfajtákból telepítettek kisebb gyűjteményt. A helyszín kiválóan alkalmas környezetvédelmi táborok és túrák szervezésére. Ennek megkönnyítésére a projekt keretében kerékpárokat is vásároltak.

Az erdei iskolában 48 szálláshely van, az ökoháznál sátorozási lehetőség, de igény esetén nagyobb csoportokat is tudnak fogadni, mert a Gyulaj Zrt. szerződést kötött a lengyeli szakképző iskolával. Szükség esetén a kollégium is szálláshelyül szolgál - mondta a projektvezető.

Gál László kiemelte, hogy a fejlesztés során igyekeztek komplexen kezelni a természetvédelem, energiatakarékosság és környezettudatos gondolkodás alapelveit. Az erdei iskolában a gyerekek játszva tanulják és személyesen tapasztalják meg a környezetvédelmi kihívások okait és lehetséges megoldásait. A központ látogatói elsősorban általános iskolák tanulói, óvodások és a természet megismerésére vágyó felnőtt csoportok.

Forrás: Zöldtech /MTI



cimkék: