15,7 százalékos hatékonyságú CIGS vékonyfilm napelem

A kereskedelmi tételekben gyártott nagyméretű vékonyfilm napelem modulok terén ez valaha elért legmagasabb hatékonysági mutató, ami gyakorlatilag behozta lemaradást a polikristályos szilícium modulok hatékonysági mutatói mögött.

A réz-indium-gallium-szelén (copper indium gallium selenide; CIGS) vékonyfilm napelem panelek gyártásában élvonalbeli MiaSolé bejelentette, hogy az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumához (DOE) tartozó Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium (National Renewable Energy Laboratory; NREL) független vizsgálat keretében igazolta kereskedelmi tételekben gyártott nagy felületű (egy négyzetméter) napelem moduljainak 15,7 százalékos energiaátalakítási hatékonyságát.

A 15,7 százalékos hatékonyságot nem sokkal a 2010. szeptemberében megállapított 14,3 százalék után sikerült elérni. A kereskedelmi tételekben gyártott nagyméretű vékonyfilm napelem modulok terén ez valaha elért legmagasabb hatékonysági mutató, ami gyakorlatilag behozta lemaradást a polikristályos szilícium modulok hatékonysági mutatói mögött.

"Jelentős eredményről van szó, mivel bizonyítást nyert, hogy lehetséges a világon jelenleg elterjedt polikristályos szilícium modulokéhoz mérhető, vagy akár azokét meg is haladó hatékonysággal rendelkező CIGS modulokat kereskedelmi tételekben gyártani, mégpedig a vékonyfilmest technológia költségszintjével. Nagy megelégedésünkre szolgál, hogy hatékonyságjavítási tervünknél jóval gyorsabb ütemben haladunk előre és bízunk benne, képesek leszünk a magas hatékonyságú CIGS technológiát a piacra bevezetni" - mondta Dr. Joseph Laia, a MiaSolé vezérigazgatója.

A MiaSolé korábban már bejelentette, hogy a 13 százalék hatásfokú moduljait 2011 második negyedévében kezdi meg értékesíteni az UL és az IEC tanúsítvány megszerzését követően.

"Rendkívül biztató eredmény, különösen ilyen hamar a szeptemberi 14,3 százalék után" - mondta Dr. Rommel Noufi, a NREL napenergia technikai kutatója. "Egy folyamatosan termelő gyártósoron ilyen rövid idő alatt elért 1,5 százalékos hatékonyság növekedés mindenképpen meggyőző eredmény, ami rendkívül precíz folyamatszabályozásra utal és igazolja a MiaSolé által alkalmazott megközelítés helyességét." Az elért eredménnyel jelentős mértékben sikerült szűkíteni a kereskedelmi tételekben és a laboratóriumokban előállított modulok hatékonysága (20,3 százalék) között tátongó szakadékot - mutatott rá Dr. Noufi. Egyúttal jelentős lépést képvisel a DOE által a CIGS technológiára kitűzött "1 dollár / Wp" költségcél elérése felé.

A MiaSolé a vékonyfilm technológia alacsony költségszintjével gyártott, de a poliszilícium modulokkal összevethető hatékonysági mutatóval rendelkező bankhitel-képes napelem modulokat kínál ügyfeleinek.

A MiaSolé saját fejlesztésű gyártási technológiája CIGS rétegeket egyetlen, folyamatos megmunkálási fázis keretében visz fel egy rugalmas, rozsdamentes acél felületre. A MiaSolé az egyetlen olyan vékonyfilm napelem modulokat gyártó vállalat, amelyik a felületképzés minden fázisában szórási technológiát alkalmaz, jelentős mértékben csökkentve ezzel az előállítási költségeket.

A MiaSolé 2010-ben várhatóan összesen 22MW áramtermelési kapacitással rendelkező napelemet értékesít. Termékeit közüzemi áramszolgáltatók és független erőművek alkalmazzák ipari méretekben, épületek tetején, illetve talajszinten telepítve. (MTI - OTS)

 

Forrás: Zöldtech



cimkék: napenergia