Egyre olcsóbb a napsütés - Komoly változások az európai napenergia-piacon

Egyre-másra érkeznek hírek arról, hogy a megújuló energiákat leginkább zászlajukra tűző európai államok kénytelenek felülvizsgálni korábbi támogatási politikájukat, ami könnyen átrendezheti az erőviszonyokat az európai zöld befektetési piacon. A PV-szektort kifejezetten erős szabályozási hatások érték az elmúlt időszakban, több szolárnagyhatalom is komoly lépésekre szánta el magát a korábbi növekedés megzabolázását célozva.

Az Európa két legjelentősebb megújulópiacának számító Németország és Spanyolország is megújuló-támogatási rendszerének felülvizsgálatáról döntött az utóbbi időben. A kritikus spanyol helyzetet mutatja például,hogy a helyi kormány retorikájában nem egyszer merült fel a"visszamenőlegesen" kifejezés is, komoly ijedtséget keltve ezzel a dél-európai országba befektetők között.


A támogatások szűkítése mellett döntő országok legtöbbször a PV(photovoltaikus, azaz fényenergiával kapcsolatos) technológiák hatalmas fejlődésére hivatkoznak, amely jelentősen olcsóbb beszerzési lehetőségeket és jobb hatásfokú áramtermelési lehetőséget jelent a befektetőknek. A válságot megsínylő költségvetések helyzete ugyancsak a támogatások szűkítését vonta maga után, sok helyen egyébként annyira kedvezőek voltak a befektetési feltételek, hogy mára már alig bír el több szolárkapacitást a hálózat - legalábbis jelenlegi fejlettségében.

A PV-piac európai paradicsomai majdhogynem kivétel nélkül tettek lépéseket napenergia-támogatási rendszerük átalakítására, a PV-energetikában érdekelt fejlesztőknek a jövőben minden esetben a korábbi feltételek romlásával kell számolniuk. Németország,Spanyolország, Olaszország vagy a régiónkban rendkívül vonzó átvételiárakat kínáló Csehország egytől-egyig átfésülte támogatáspolitikáját.Hol kapacitáskorlátok bevezetésével, hol az átvételi árak csökkentésével igyekeznek a zöld, de drágább "PV-áram" terjedésének ütemét lelassítani. Vannak alternatív, kevésbé látványos és elegáns megoldások is, amelyeknél egyszerűen a hálózati kapcsolódást igyekeznek meggátolni különböző adminisztratív akadályok felállításával.


Németországban, a világ legnagyobb PV-nagyhatalmában tavaly közel megduplázódott az installált foto­­vol­tai­kus­áram-termelő kapaci­tás:míg 2008-ban 1,8 GW-nyi napelem borította az országot, addig 2009-ben ez az érték már 3,8 GW-ra ugrott, ami a globális értékek több mint felét teszi ki. E növekedés mellett szinte eltörpül a többi ország teljesítménye, pedig sok más államban is hatalmas mértékű fejlődés ment végbe tavaly. Az EPIA (European PhotoVoltaic Industry Association,Európai Fényenergia-ipari Szövetség) adatai szerint a kiemelkedően teljesítő piacok közül Olaszországban 711 MW, Csehországban 411 MW,Belgiumban 292 MW új PV-kapacitás épült ki 2009-ben.


A szabályozás közismerten a megújuló energetika alfája és ómegája,minthogy szinte kivétel nélkül - pénzügyi - támogatásra szorulótechnológiákról van. Vannak országok, ahol zöld bizonyítványos rendszert honosítottak meg a szabályozás súlyának visszaszorítására és a piaci mechanizmusok jobb működésének elősegítésére, de a legtöbb uniósállamban a Magyarországon is alkalmazott kötelező átvételi rendszer(feed-in) terjedt el. Szabályozási szempontból a legfontosabb piaci hangoló eszközök a kötelező átvételi tarifa, valamint a kapacitástelepítési és termelési kvóta.


A szabályozási környezet nagymértékű változásainak hatásaira kiválópélda Spanyolország, ahol új típusú adminisztrációs terhek és kapacitáskorlát bevezetésével a 2008-ban még 2600 MW-tal bővülő PV-piac 2009-ben mindössze 69 MW-os növekedést mutatott. A fejlesztők persze azúj feltételekhez is viszonylag gyorsan hozzászoknak, így a napenergia szempontjából kifejezetten jó adottságokkal rendelkező dél-európai országban az idei évre ismét közel 500 MW-nyi bővülést prognosztizált májusban megjelent kiadványában az európai fotovoltaikus szövetség.Igaz, a szövetség ekkor még nem számolhatott a spanyol kormány későbbi döntésével.


Augusztus elsején Spanyolországban bejelentették, hogy 45%-kal vágnák meg a jövőben építendő földre telepített PV-erőművek átvételi árát, de a többi kategóriában is 25, illetve 5%-os mérséklést terveznek. Mi több,továbbra is folyik a vita arról, hogy körülbelül 30%-kal csökkentsék a már meglévő erőművek átvételi tarifáját is az átveendő árammennyiség korlátozásával.


Németországban nemrég hasonló megoldásokról adott számot a kormány.Hosszas egyeztetések után a német átvételi tarifákat 13%-kal (egyes esetekben ennél kevésbé) csökkentették július elsejét követően, amit október 1-jétől újabb 3%-os csökkenés követ majd. A német kötelezőátvételi rendszerben egyébként ettől függetlenül is benne van egy évi 10% körüli csökkenés, a technológiai színvonal követése miatt.


Olaszországban júliusban jelentették be, hogy 2011-től 30%-kal mérséklik az átvételi tarifákat az 5 MW-nál nagyobb fotovoltaikus erőművek,20%-kal az ennél kisebbek esetében. Az átvételi árakat 2012-ben és 2013-ban további 6%-kal csökkentik majd. Ezen felül az olasz ipari minisztérium a jelenlegi támogatási feltételek mellé 3 ezer MW-os kapacitáskorlátot is hirdetett. Az állami szervek ugyancsak dolgoztak ki feltételeket az úgynevezett CSP-k, a koncentrált-napenergia projektek számára is. A mediterrán ország mintegy 85 ezer fotovoltaikus telepített egységgel, illetve azok 1350 MW-os összkapacitásával jelenleg Európa harmadik legnagyobb szolárpiaca.
Franciaországban és Nagy-Britanniában a fókusz egyértelműen a kisebb egységekre irányul. A kontinensen főként épületekre szerelhetőnapelemeket támogatnak kötelező átvételi tarifával, de a nagyobb, erőműjellegű létesítmények esetében is él az ösztönző rendszer. A franciák ezek esetében a sugárzás intenzitását is figyelembe vették, így az ország északi felén akár egyötöddel magasabb átvételi árakhoz lehet hozzájutni, mint a déli részén. Nagy-Britanniában az angolszász mentalitásnak megfelelően zöld bizonyítványos rendszer működik, de a kisebb teljesítményű rendszerek esetében idén tavasztól bevezették a kötelező átvételi rendszert is. Maximum 5 MW-os egységeket lehet létesíteni kötelező átvétel mellett, a legtöbb technológia esetében húszévre szól a dotáció. A PV az egyedüli kivétel, a napelemek huszonötévig maradhatnak kedvezményezett státuszban. A piac meglehetősen gyorsan reagált a rendszer bevezetésére, számos projekt fejlesztése indult meg,különösen nagy az érdeklődés a farmerek részéről, akik legelőik egy részét kezdték el beborítani a gyümölcsöző üzletet ígérő napelemmel.


Magyarországon a rendkívül alacsony átvételi ár miatt egyelőre nem került sor érdemi PV-erőmű projektre, a régióban komoly ösztönzők hatására Csehországban és Szlovákiában növekedtek számottevően a kapacitások, de ez hamar odáig vezetett, hogy változtatni kellett a támogatási rendszeren. Csehországban januártól csökkennek az átvételiárak, ezért aki csak teheti, most igyekszik még az év vége előtt befejezni a fejlesztését, hogy részesülhessen a térségben kiemelkedően magas átvételi árak nyújtotta üzleti lehetőségekből.

Forrás: REsource



cimkék: