Energia-átmenet és Amerika jövője – interjú Gregor MacDonalddal

Gregor MacDonald amerikai energiakutató és üzletember, évek óta foglalkozik a világ energiafelhasználásának átalakulásával. Gondolatait előbb egy, a Twitteren tette közzé, majd blogot vezetett Gregor.us címen, később hírlevelet, majd web-Tv programot szerkesztett. Cikkei jelentek meg az energia-átmenetről, és világgazdasági problémákról egyaránt. Az interjút a www.theenergycollective.com website készítette vele.
- Ön nemrégiben kifejtette, hogy a megújuló energiák a nukleáris energia helyébe lépnek. Milyen messze vagyunk a valóságos energia-átmenettől?

    Az energia-átmenethez vezető út kellős közepén két, egymással ellentétes folyamat figyelhető meg. Az egyik, hogy a világ kezd visszafordulni a szénhez, ahogy az olajkészlet csökken, és ez a fejlődő világ 5 millió lakosát érinti. Ugyanakkor az olyan megújuló energiáknak, mint a nap- és a szélenergiának a felhasználása megdöbbentő éves rátával indult növekedésnek. Globálisan ma még kevés a naptól és a széltől való energia-ellátás a szénhez és a földgázhoz képest, de ma már nem kérdés, hogy az első küszöböt – a nukleáris energiával való versenyképesség elérését – a szél- és a napenergia lépi át.

- És mi a helyzet az atomenergiával? Fukusima nyomán mik a kilátások?

    Fukusima csupán beteljesíti azt az utat, amely már az elmúlt évtizedekben látható volt: a nukleáris ipar lassú hanyatlását. A nukleáris energia az elmúlt évtizedekben folyamatosan lassult, az iparág már nem vonzza a fiatalokat, és ami a legfontosabb: a technológia komplexitása csupán a költségeket növelte megengedhetetlen mértékben. Az eredmény? A magánszektornak nem vagy csak kis mértékben érdeke nukleáris erőműveket építeni. Alacsony az energiahozam a befektetéshez képest, a terhek túlságosan nagyok, azokat csak kormányok tudják fedezni.

Éppen ezért a következő évtizedben egyre gyorsabb lesz a beruházás a nap- és a szélszektorban – mind tőke-, mind energetikai értelemben, és hamarosan versenyképes lesz a nukleáris, és talán még a földgáz- és szén-alapú energiával szemben is. Az építkezések gyorsasága, a technológia egyszerűsége, különösen a napenergia esetében és a közösségi ellenállás nagymértékű csökkenése mind az OECD-országok, mind a szervezeten kívüliek részéről azt jelenti, hogy a nap- és a szélenergia gyorsan csatasorba áll, elsöpörve azokat az akadályokat, amelyek átokként ülnek a fosszilis energiákon.

Ez mindazonáltal nem jelenti azt, hogy a megújuló energiák „helyettesíteni” fogják a szenet és a földgázt. Nem ebben az évtizedben és a következőben sem. De növekedési rátájuk nagyban eltér majd és ezt az irányt erősítik majd a fiataloknak nyújtott karrier-lehetőségek is.

A cikk folytatása a forráson olvasható tovább.


Forrás: Energiacentrum -  theenergycollective.com



cimkék: