Energia, stratégia - a jövő

A kormányzati energiastratégiai törekvések középpontjában hat, jelentős terület képviselteti magát – derül ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium beszámolójából. Ehhez az Új Széchenyi Terv 1000 milliárd forint elérését teszi lehetővé 100 pályázati ablak megnyitásával.

 

A kormány energetikai stratégiájának tervezése a mai napig folyamatban lévő munka, amelynek legfontosabb pontjai a következők: az Európa 2020 Stratégia; az Új Széchenyi Terv 2020-ig – zöld kitörési pontokkal; Magyarország Energiastratégiája 2030; a Duna Stratégia (megújuló) energia része, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) Magyarország jelentése 2010 és az EU 2014-2020 Pénzügyi Perspektíva programozása. A sokak által várt Új Széchenyi Terv 2011. január 15-én indul, a stratégiaalkotók hét kitörési pontot jelöltek meg: első helyen az egészségipar fejlesztése a „Gyógyító Magyarország – gyógyfürdők” témakör szerepel; ezt követi a zöldgazdaság fejlesztése Megújuló Magyarország elnevezéssel; harmadik pontként az otthonteremtés és lakásprogram szerepel, kiemelve az energiahatékonyságot. A sorban a zöld háttéripart támogató vállalkozásfejlesztés következik, majd a zöld fejlesztéseket támogató innovatív, tudományos és növekedésfejlesztés, a foglalkoztatást elősegítő zöldgalléros munkahelyek megteremtése, végül, de nem utolsósorban a zöld közlekedés létrejöttét (elektromos, hibrid és hidrogén meghajtású járművek, bioüzemanyagok alkalmazása) támogató intézkedések állnak.

 

Kormányzati energiatakarékosság

Az energiahatékonyság szemléletének elsajátítása a jövő záloga, ennek megfelelően a kormányzat példamutatással kívánja felhívni valamennyiünk figyelmét az energiatakarékosság fontosságára: célul tűzték ki a takarékosabb állami működést a kormányzati intézmények energiafogyasztásának 10 százalékos csökkentésével. A komplex épületenergetikai felújítási programokkal elsősorban a hagyományos építésű lakóépületek, a panelés társasházak energiahatékony felújítását kívánják támogatni. De hangsúlyt kap még az energiatakarékos új építés. A lakóingatlanok programja (a KÉK program alapján) a lakások utólagos szigetelését, energetikai, gépészeti felújítását, a távfűtésű lakások mérhetővé és szabályozhatóvá tételét tűzte ki legfontosabb céljául. Kiemelt projektként szerepel a tervekben a középületek, a kórházak, egészségügyi intézmények, sportlétesítmények és a gyógyfürdők energiahatékony felújítása is.

 

Fényes megoldások

01_02

A cél a kormányzati intézmények energiafogyasztásának 10%-os csökkentése

Bioenergia, földfő, nap-, szél-, vízenergia, hulladékból nyert energia – azok az alapfogalmak, amelyek a kormányzati tervek szerint – a foglalkoztatás növelését segítik elő, legalább 70 ezer közvetlen foglalkoztatottal. Ezt a célt támasztja alá a megújuló energiaipari klaszterek, valamint a hazai innovációs tevékenység és a kutatás-fejlesztés területének támogatása. A világítástechnológiában szinte forradalmiként fogható fel a Több fényt, kevesebb energiával! jelmondat, amely a hagyományos izzók kompakt fénycsövekre, energiatakarékos halogénizzókra való cseréjét foglalja magában. Az új világítástechnológiai eredményeket és fejlesztéseket – különös tekintettel a LED-technológia alkalmazására a hazai gyártóbázis megteremtésével – a háztartásoktól a közterületeken át a közintézményekig kívánják hasznosítani.

 

A zöldgazdaság fejlesztése

A hazai zöldiparágak fejlesztésének főbb pontjai a kis- és középvállalkozások pályázati képességeinek javítása, az anyagi források megteremtése, a szén-dioxid-kvóta stratégiájának újragondolása, és a kvóta értékesítése. Utóbbinak köszönhetően legalább 500 milliárd forint beáramlása várható a zöldgazdaságba, a költségvetés további bevételei pedig a szén-dioxid-kibocsátás csökkentő beruházások által termelt javakból képződnek. A zöldgazdaság fejlesztését kormányzati oldalról a zöldgazdasági adatbázis és on-line platform létrehozása, az energetikai szaktanácsadói hálózat kiépítése, az energetikai szakképzés megvalósítása, valamint a szemléletformáló és - tudatosító kampány megvalósítása szolgálja. A zöld adatbázis és on-line platform valójában egy, a zöldgazdaság, a zöldipar és a környezeti technológiák egészét átfogó adatbázis. A honlapon található adatbank, ábrabank, térképbank és esettanulmányok, technológiai, finanszírozási és háttéripari információk bárki számára hozzáférhetők lesznek. Az így létrejövő felület, a szakképzés reformja, a társadalmi tudatformálás, a közintézmények részéréről tetten érhető példamutatás várhatóan jelentősen hozzájárul a zöldgazdaság kialakításához és a megfelelő befektetői, beruházói környezet megteremtéséhez.

 

Befektetői és vállalkozói környezet

Elsősorban kiszámítható kormányzati politika várható a zöldgazdaság területén. Ehhez többek között szükség van az engedélyeztetési eljárások egyszerűsítésére, a bürokrácia csökkentésére, stabil és ösztönző jogi háttérre. Cél az adórendszer zöldítése mellett a finanszírozás javítása zöld bankkal és zöld pénzalapokkal. Mindemellett kiemelten kívánják kezelni a hazai ipar és technológia támogatását, és végül a közbeszerzési eljárások során is hangsúlyt kap a zöldszemlélet.

Forrás: Bautrend



cimkék: