Fenntarthatóság: fecsegés?

David J. C. MacKay, a Cambridge Egyetem fizikaprofesszora Fenntartható energia – mellébeszélés nélkül című könyvében ír a fenntarthatósággal kapcsolatos tévhitekről, példákról.

A brit energiaügyi minisztérium főtanácsadójának érvelése szerint természetes, hogy ha egy kis számot egy naggyal szorzunk be, akkor nagy számot kapunk, de muszáj lenne átgondolni a hangzatos eredmények jelentését is. Ennek szemléltetésére MacKay elsőként a mobiltelefon-töltők közismert példáját hozza fel a Fenntartható energia – mellébeszélés nélkül című könyvében.

Egy mobiltöltő átlagos fogyasztása egy watt körüli, így – az angliai példánál maradva – ha 25 millió telefon töltőjét kihúzzuk a konnektorból, amikor nem használjuk, azzal annyi energiát (219 GWh) takarítanánk meg, amennyivel 66 ezer háztartást egy évig el lehetne látni. Első ránézésre a szám döbbenetes, ugyanakkor helyükre kerülnek a dolgok, amikor összevetjük a 25 millióval. A 66 ezer a 25 milliónak csak negyed százaléka, hiszen az egy watt egy háztartás átlagos fogyasztásának negyed százalékát teszi ki.

Azok a kampányszövegek tehát, amelyek az éghajlatváltozással és az energiafelhasználás csökkentésével kapcsolatban a sok kicsi sokra megy elvét hirdetik, elterelik az emberek figyelmét az igazán nagy feladatokról, ezért károsak – folytatja MacKay. Ha valaki kihúzza a konnektorból a mobiltöltőjét és áramtalanítja a tv-jét az ilyen felhívások hatására, az tévesen azt gondolhatja, tett valamit a környezetéért, ám a globális felmelegedés megállításához ennél nagyobb áldozatokat kell hozni minden egyénnek.

A cikk folytatása elolvasható a VG Online honlapján.



cimkék: