Ismét rekordmennyiségű energiát fogyasztottak a világon

2011-ben 2,5%-kal növekedett a világ elsődleges energia-felhasználása. A fejlett országok esetében 1%-on belüli fogyasztáscsökkenés volt megfigyelhető, míg a Kína vezette fejlődők energiaéhsége 5,4%-kal növekedett tavaly. A fukusimai baleset hatására érezhetően csökkent a nukleáris alapú energiatermelés, azonban érdemi növekedést mutatott a szénfogyasztás és a megújuló energiaforrások felhasználása - derül ki a héten megjelent, BP Statistical Review 2012 kiadványból.

A tavalyi évben ismét emelkedést mutatott a világ energiafogyasztása. A 2010-es, válságévet követő 5% feletti megugrásnál tavaly éves összehasonlításban kisebb mértékben, kb. 2,5%-kal bővült a világ elsődleges energia-felhasználása. Ez közel 300 millió tonna olajegyenértékes növekedést jelent 2010-hez képest, amely nagyságrendileg megfelel a válságot megelőző évek növekményeinek. 2009-ben egyébként hosszú, több évtizedes növekedési trendet tört meg a gazdasági krízis, 100 millió tonna olajegyenértékes csökkenéssel. A tavalyi növekedés értelemszerűen ismét rekordot eredményezett a világ energiafogyasztása szempontjából: a 2011-es csúcs 12 274,6 Mtoe.

Ismét rekordmennyiségű energiát fogyasztottak a világon


2011-ben egy kivétellel az összes energiahordozó fogyasztása emelkedett. A kőolajfogyasztás 0,8%-kal, a földgázé 1,7%-kal, míg a vízenergia használata 2%-kal emelkedett tavaly 2010-hez képest. Érdemi, közel 5%-os bővülés volt megfigyelhető a szénfogyasztás esetében, illetve az alacsony bázisról induló megújuló alapú erőforrások használata is nagy mértékben, közel 23%-kal emelkedett. A szén esetében a fogyasztásnövekedés legnagyobb része Kínához kötődik, azonban arányaiban jelentős fogyasztásbővülés volt megfigyelhető Spanyolországban (+52%), Portugáliában (+37%), Bulgáriában (+24%) és Chilében (+26%) is.

A Fukusimában történtek értelemszerűen megmutatkoztak a világ nukleárisenergia-felhasználásában is. A tavaly márciusi baleset, illetve az azt követő atomenergia-ellenes politikai folyamatok hatására Japánban sok reaktort leállítottak (május óta mind az 50 működőképes reaktor üzemen kívül van, a közeljövőben tervezik két blokk újraindítását), illetve Németországban is a működő reaktorok közel felét üzemen kívül helyezték. Japánban ennek következtében 2011-ben éves összehasonlításban 45%-kal esett vissza az atomerőművek termelése, míg Németországban közel negyedével esett vissza a nukleáris alapú energiatermelés. Globális viszonylatban az atomerőművi energiatermelés 4,3%-kal csökkent.

Ismét rekordmennyiségű energiát fogyasztottak a világon

A cikk folytatása a Portfolio.hu internetes oldalon található.



cimkék: