Kevés a támogatás

„Magyarország legnagyobb energiakincse a napenergia, de az ország lemaradása egyre fokozódik, ugyanis a fotovillamos hasznosítás megfelelő támogatás hiányában nem fejlődik kellőképpen. Feltétlenül szükséges, hogy ennek a legtisztább energiatermelési módnak az elterjesztése megfelelő súllyal szerepeljen a Nemzeti Cselekvési Tervben és a támogatási programokban” – állítja Bársony István professzor, az IMNTP (Integrált Mikro/Nanorendszerek Nemzetközi Technológiája Platformja) szakmai vezetője.

Magyarország kiváló földrajzi adottságokkal rendelkezik a napenergia fotovillamos (PV) hasznosítására. Ha az összes használaton kívüli területre napelemeket telepítenénk, akár a teljes magyar villamos energiafogyasztás többszöröse is előállítható lenne. Ennek ellenére a PV-alkalmazások jelentősége hazánkban alábecsült, holott ez a hosszú távon, szinte karbantartás nélkül, CO2 kibocsátásmentesen tiszta áramot termelő technológia a fenntartható fejlődésben kulcsszerepet játszik.

A jelenlegi tervekben szereplő elképzelések a PV-energiatermelést elsősorban autonóm rendszerekre alapozzák, holott nagyléptékű fejlesztéseket a hálózatra táplálással lenne érdemes megoldani. Magyarországon is az európai iránymutatásnak megfelelő beruházási támogatás és visszatáplálási ár kialakítására volna szükség, mert ma már hazánkat csaknem valamennyi ország megelőzi a hasznosításban.

Az általunk 2009. decemberében 2020-ra elfogadott 15 MW teljesítmény messze alulmúlja pl. Bulgária 300 MW vállalását, vagy a Csehországban már telepített több mint 1000 MW kapacitást. Pedig hazánk – az áramszolgáltatás biztonságának veszélyeztetése nélkül – 2020-ig akár 500 MW energiát is képes lenne fotovillamos módszerrel termelni.

Forrás: Műszaki szaklapok



cimkék: