Rémes jövőkép: megállíthatatlan a globális felmelegedés?

Az északi félteke mintegy negyedét permafrost, vagyis állandó jelleggel fagyott talaj borítja. Alaszka és az orosz tundra az emberi civilizáció előtt megkötött karbont rejt magában - fagyott formában. Ahogy tovább növekszik bolygónk légkörének hőmérséklete, az úgynevezett permafrost is megolvad, és a széndioxidnál huszonötször(!) erősebb üvegházgázt ereszt ki magából. Metánt.

Amikor a fagyott területek megolvadnak, az organikus hordalékból rendszerint széndioxid jön létre és kerül a levegőbe, ahogy a baktériumok lebontják ezeket az anyagokat. Ott azonban, ahol oxigénhiány lép fel, mint például a vizes területeken -folyóknál, tavaknál, lápoknál- a CO2 helyett metán keletkezik a metanogén baktériumok tevékenysége révén.

Charles Tarnocai kanadai tudós 2009-es számítása szerint az északi félteke 1,7 trillió tonna karbont rejt magában, ennek 88 százaléka a permafrostban lapul megfagyva. Az említett mennyiség két és félszerese annak, amennyi karbon a légkörünkben található! Jóval magasabb ez becslés, mint amivel a tudósok dolgoztak. Vagyis az egész éghajlat-változási szcenáriót újra kell gondolni. Ha elindul az olvadás, e felszabaduló metán-mennyiségnek óriási szerepe lesz, felgyorsítja a globális felmelegedés.

A cikk folytatása elolvasható a Piac&Profit oldalon.



cimkék: