Robbanás előtt a passzívházak piaca

A passzívházak építési piaca robbanás előtt áll a szakértők szerint, tekintettel az energiaárak folyamatos növekedésére.

A Magyar Passzívház Szövetség (MAPASZ) adatai szerint jelenleg mindössze 25-30 passzív, vagy majdnem annak mondható technológiájú ház található Magyarországon. A passzívház olyan épület, amelynek fűtési energia igénye a speciális technológiáknak köszönhetően nem haladja meg a négyzetméterenként évi 15 kilowattórát, ami 80-90 százalékkal kevesebb, mint egy hagyományos házé.

Öt év múlva valószínűleg az osztrák, német tendenciák lesznek érezhetőek Magyarországon is, ami azt jelenti, hogy az új épületek mintegy 30 százaléka passzívházként épül. Az Európai Unióban 2020-tól minden házat kötelező ezzel a technológiával építeni a tagországokban. A MAPASZ az idén negyedik alkalommal rendezte meg a Passzívház Konferenciát, amely csütörtökön nyílt meg Budapesten.

A Nem Adom Fel Alapítvány csütörtökön közölte az MTI-vel, hogy egy, az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata által adományozott telken az alapítvány  kezdeményezésére 10 különböző fogyatékosságú személy állandó elhelyezésére alkalmas passzívház épül. A Magyar Passzívház Szövetség szakmai támogatóként vesz részt a lakóotthon tervezési és kivitelezési munkáiban, amely Magyarországon az első passzívházként működő, referenciaértékű közintézmény lesz. A MAPASZ a Nem Adom Fel Alapítvánnyal közösen még februárban országos tervpályázatot hirdet a műszaki, építészeti, tervezői tanulmányokat folytató egyetemisták, főiskolások körében. A végleges tervezés júniusban ér véget, az építkezés várhatóan szeptemberben indul, és jövő ősszel költözhetnek be a lakók az otthonba.

Forrás: MTI/Mfor



cimkék: