Szigorúbbak lesznek az energiapályázatok

Az új Széchenyi tervben csak a jelenleginél szigorúbb energiaelőírásokat teljesítő épületenergetikai fejlesztések lesznek támogathatók - közölte Bencsik János a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) energiastratégiáért felelős államtitkára egy konferencián. A konkrét pályázatokat napokon belül ismerteti a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) - tette hozzá.

Az új Széchenyi terv 2020-ig szóló koncepcióját várhatóan 2011 januárjában véglegesítik - mondta el Olajos Péter, az NGM energia- és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára a Zöld Építészeti Napok CEP Clean Energy & Passive House EXPO 2010 energiahatékony épületfelújítási konferenciáján.

A komplex épületenergetikai programokat hat pontba foglalta össze az államtitkárság, így a hagyományos építésű épületek felújítása; a panelek rekonstrukciója; energietakarékos új építési program; középületek rekonstrukciója; kiemelt projektek; ezen túl az ipari szereplők, kkv-k számára is terveznek egy épületenergetikai programot - közölte a helyettes államtitkár.

A középületek tervezett rekonstrukciója kapcsán Olajos Péter elmondta, húszezer ingatlan állapotfelméréséről, az ezekre szabott felújítási és finanszírozási terv kidolgozásáról, illetve kivitelezéséről van szó. A kiemelt projektek között lesz a kórházak energetikai felújítása, ami után több pénz maradhat az egészségügyben - tette hozzá. Emellett például a sportlétesítmények és termálfürdők felújítása is szerepel a tervek között.

Önálló célkitűzés a világítási célú energiafelhasználás hatékonyságának javítása, a LED-technológiák közvilágításban, intézményekben való bevezetésére tízéves programot tervez a szakmai államtitkárság - mondta el Olajos Péter.

Az új energiahatékony épületfelújítási program (EÉP) átfogó követelményrendszert fog előírni mind a beépített termékek, mind a kivitelezők, mind az épületek tekintetében; természetesen pontos állapotfelmérésre is szükség van - mondta el Grónay Andrea, a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről. A specifikus célok között szerepel majd a magyar kkv-k potenciáljának fokozottabb kihasználása; a hazai innováció szerepének erősítése; az építőipar, a foglalkoztatás, az adóbevételek, az energiafüggetlenség és a klímapolitika területén is jelentős fejlődésre van lehetőség - tette hozzá.

Az EÉP célja évente átlag 50 ezer hagyományos építésű, és 30 ezer panellakás energetikai felújítása, emellett 22 ezer újépítésű ház is szerepel a célok között; a terv szerint mintegy 3200 közintézmény felújítására és 10 év alatt az összes hazai iskola, kórház, igazságszolgáltatási, közigazgatási intézmény energetikai rekonstrukciója is megvalósítható - tette hozzá. Az eddigi eszközök között Grónay Andrea kiemelte a NEP pályázati programot, azonban hangsúlyzta, a jövőben a mélyebb felújításokat, a komplexebb rekonstrukciót szándékoznak támogatni majd.

A gyenge költségvetési helyzet, a Magyarország által fizetett kamatterhek korlátozzák a mozgásteret, és az ország versenyképességi problémái is nehezítik a célok megvalósítását - mondta el Nyikos Györgyi, az NFM fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára a források helyzetéről szólva.

A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretében jelenleg a legnagyobb, 150 milliárd forint fölötti forrás az egészséges, tiszta települések céljára áll rendelkezésre; megújuló energiaforrások felhasználásának növelésére közel 30 milliárd forint forrás van még, de vannak bizonyos átcsoportosítási lehetőségek is - tette hozzá.

A költségvetésben a forrásmegjelenítés igencsak széttöredezett, így az egy-egy fejlesztési célra fordított forrást nem, vagy alig lehet összesíteni. A tervek szerint már a jövő évi büdzsében egy fejezetben fognak megjelenni a hazai és EU-s források. A források elosztását túlságosan sok szervezet végzi, például csak az EU-forrásokkal 15 szervezet dolgozik - a rendszert átláthatóbbá kell tenni, lehetővé kell tenni a források koordináltabb felhasználását - fogalmazott. Mindezen túl problémát jelent a kifizetések elhúzódása is, főleg az állami oldal nem csipkedi magát - tette hozzá.

Forrás: Napi Gazdaság



cimkék: